WordPress İle Etkili Blog Yönetimi ve SEO Ayarları

Blog içerik sistemlerinin şahı olan WordPress dünyasında doğru noktaları bildiğiniz takdirde en iyi wordpress ayarlarına ve gücüne sahip olabilirsiniz. WordPress ile etkili blog yönetimi ve seo ayarları ile ziyaretçilerinizi katlayın.

post loading

WordPress

En iyi blog yazılımı olan WordPress, sunduğu yazılımsal ve tasarımsal kolaylığı ile hemen hemen her kategoriden internet sitesinin bir numaralı tercihi durumunda. Fakat her içerik sistemi gibi WordPress’i de en iyi verimle kullanabilmek ve arama motorlarının isteklerini karşılayabilmek için bilinmesi gereken belli başlı yönergeler mevcuttur.

Bu yönergeleri 3 başlıkta toplayabiliriz: WordPress’de Eklenti ve Temaların Önemi, WordPress SEO, WordPress’de İçeriklerin Önemi

WordPress Eklenti ve Tema

Blogunuzda doğru eklentileri kullanarak saniyeler içerisinde neredeyse tüm Google ölçütlerini yerine getirebileceğiniz gibi doğru bir temayla da ziyaretçilerinizi internet sitenizde daha fazla tutabilirsiniz.

WordPress’de hangi eklentileri kullanmalıyım?

Bir blog açıldıktan sonra yapması gereken en önemli şey yayın hayatında yüksek katma değer elde edebilmek için Google’ın sitenizden istediği sayfaları oluşturmaktır.

Bu noktada işlerimizi oldukça kolaylaştıran bir eklentiyi belirtmeliyiz: Yoast SEO.

İçerisinde barındırdığı Sitemap dizin sayfalarıyla da harici bir yazılıma ve eklentiye ihtiyacınız kalmadan Google botlarına sitenizi kolaylıkla tanıtabilrsiniz.

Sitenizde mutlaka iletişim, hakkında sayfaları yer alsın. İletişim sayfası için şüphesiz Contact Form 7 akla gelen ilk isimdir.

Eğer E-Ticaret odaklı bir siteye sahipseniz WooCommerce eklentisinin hayatınızı kurtaracağına garanti edebiliriz.

İnternet sitenizin güvenliği için Wordfence Security eklentisini kullanarak trafiğinizi kontrol altına alarak saldırı raporların anlık olarak elde edebilirsiniz.

Google’ın en çok dikkat ettiği gereklilik olan site hızı açısından sitenizi en iyi tatmin edecek eklentiler W3 Total Cache ve Imagify Image Optimizer’dir.

WordPress eklentilerini kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Eklentileri mutlaka wordpress panelinizde yer alan eklentiler sayfasından yükleyiniz. Harici dosyalarla yüklenen eklentilerle sitenize güvenli olmayan dosyalar yükleme ihtimaliniz oldukça yüksektir.
 • Her işleminiz için ayrı bir eklenti yüklemek yerine tüm işlemlerinizi barındıran eklentileri kullanarak daha az eklentiyle bant genişliğinizden tasarruf edebilirsiniz. Örneğin spam, seo gibi işlemleri barındıran Jetpack eklentisi.
post loading

WordPress

WordPress için en uygun temalar hangileridir?

Arama motorlarının ziyaretçilerden beklediği en önemli davranışlar;  ziyaretçinin sayfanızda uzun süre kalması, site içi bağlantılarda dolaşmasıdır. Ziyaretçilerin bu davranışı gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duyduğu en önemli husus sitenizin temasının Pagespeed gibi ölçütlere yeterince uymasıdır.

Google Pagespeed nedir, Pagespeed kuralları ve ölçütleri nelerdir?:

 • Javascript kaynaklarınızı optimize edin: İçerik görüntüsünü oluşturan javascript çağrıları yazılım dosyasının ilk sayfasında olurken animasyon ve efekt gibi diğer gereksinimler en son yüklenmesi için son satırlarda çağrılmalıdır. Ayrıca Javascript dosyalarınızı muhakkak sıkıştırın.
 • CSS kaynaklarınızı optimize edin: CSS dosyaları sayfanın çağrılan kaynakları arasında en mühim olanlarıdır. İçeriğinizi en hızlı şekilde şekillendirir. Ayrıca web sayfalarınızda CSS içe aktarmaları mümkün oldukça kullanmayın: Çakışmalar kaçınılmazdır zira.
 • Sıkıştırılmış görseller kullanın: İnternet sitenizdeki görsellerin tamamını sıkıştırarak sayfanıza yükleyin: Daha hızlı açılacağı gibi bant genişliğinizde de tasarruf oluşturur
 • Mobil uyumlu(responsive) olun: Yeni dünyamızın dijital kullanıcılarının neredeyse tamamı artık akıllı telefonlarda. Akıllı telefonlarda ziyaretçiye istediğini veremeyenler ne yazık ki arama sonuçlarından beklediğini alamayacak.

post loading

WordPress ve SEO Ayarları

WordPress’in en büyük avantajlarından bir tanesi içerisinde barındırdığı güçlü SEO eklentileridir. Şüphesiz SEO Yoast ve All in One SEO Pack bunların başında gelen isimlerdir. Sitenizin içerik türüne en uygun ayarları SEO eklentinize girerek arama motoru botlarının sitenizde daha rahat gezmesini sağlayabilirsiniz.

WordPress’de en iyi seo ayarları, teknikleri ve eklentileri hangileridir?

 • İnternet siteleri için son zamanların vazgeçilmez SEO adımlarından birisi HTTPS’dir. Güvenilir bir firmadan kolaylıkla sitenize HTTPS sertifikası alabilirsiniz.
 • Kısa ve anahtar kelimelerinizi içeren bir URL biçimi kullanmanız yeterli olacaktır.
 • Projeniz büyüyerek yüksek ziyaretçi potansiyeli oluşturduğunda CDN teknolojileriyle yükünüzü azaltabilirsiniz.
 • Siteniz içerisindeki gereksiz bağlantıları no-follow türüne ayarlayın.
 • Sitenizin title, description gibi alanlarında anahtar kelimelerinizi vurgulamayı unutmayın.
 • Sitenizi Search Console üzerinde tanımlayınız.
 • Google Analytics eklentisiyle sitenizi canlı olarak Google’a ait analiz raporlarıyla inceleyebilirsiniz.
 • Google’a ait mobile-friendly aracıyla mobil uyumluluk testi ve yönergelerini detaylıca inceleyiniz.
 • Kırık linkler ve bozuk sayfalar Google’ın gözüne çok batar: Mümkün oldukça bu hatalardan sitenizi arındırın. Hata sayfaları için alternatif yazıları belirten yönlendirme sayfaları kullanın.

WordPress’de İçerikler

Google nezdinde en iyi içerik tarzı uzun yazılan, anahtar kelimelerin vurgulandığı, site içi follow bağlantılarıyla anahtar kelimelerin desteklendiği yazı tipleridir.

 • Yazılarınızın sonuna “benzer içerikler” kısmını eklemelisiniz.
 • İçeriklerinizi muhakkak yayınladıktan sonra sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Daha hızlı index ve ziyaretçi kazancaktır.
 • İçerik türleriniz mümkün oldukça kalıcı tipte yazılmalıdır. Haber tipinde yazılar yerine, “nasıl yapılır, nedir, nasıl kullanılır, en iyiler” tarzı yazılar Google’da doğrudan ziyaretçi kazandıracak ve sitenize yıllar sonra bile ziyaretçi kazandıracak makalelerdir.
 • İçeriklerinizde sitenizden dışarı çıkan bağlantıları no-follow özniteliğiyle belirtmelisiniz. Aksi takdirde ziyaretçi kaybı ve akabinde SEO düşüşü yaşamanız olasıdır.
 • Yazılarınızda header biçimli başlıkları sık ve uygun kullanın H1, H2, H3 sırasını takip ederek anahtar kelimelerinizi içeren header etiketleri oluşturun.
 • Yazılarınızın meta açıklamaları Google sonuçları için önem taşımaktadır. Meta açıklamaları, makalenizin ilk cümlelerinden ibaret olabileceği gibi sizin ayarınıza da mahsus olabilmektedir. Mutlaka anahtar kelimeleri içeren meta açıklamaları oluşturmalısınız.
 • Yazılarınızdaki görseller için başlık ve tanımları resime ve yazınıza uygun anahtar kelimeleri seçerek kullanmalısınız.

 

 Favoriler (0)

Yorum

 • Kullanıcı adı (Gerekli)
 • Mail (Gerekli)
 • URL

Wordpress Temalar ve Eklentiler

Wordpress TemalarWordpress Eklentiler