Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale yazarak para kazanmak, özellikle son zamanlarda pek çok kişinin ilgi gösterdiği işlerden biri olmaya başladı. Makale, aslında piyasada çok da yanlışça bilinen bir tanımdır, aslında pek çoğumuzun makale diye bildiği şeyler web site içeriğidir. Makale, bir düşünceyi ispat etmek, kanıtlamak veya desteklemek amacıyla yazılır. Web site içerikleri böyle bir kaygı gütmediği için makale olarak adlandırılmazlar. Peki web site içeriği yazarak gelir elde edilebilir mi? Makale yazarak para kazanmak mümkün mü? Nasıl para kazanılır?

post loading

İşe Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

 • Klavyede oldukça hızlı olabilmeniz gerekiyor. 1 dakikada en az 60 kelime yazabiliyor olmanız gerek. Aksi takdirde bu işi kazançlı bir şekilde yapamazsınız.
 • Web site içeriklerinin anlatım dili hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
 • Belli başlı bazı konularda deneyim ve kültür sahibi olmanız gerekiyor.
 • En az bir aylık bir eğitim almalısınız.

Klavye Hızı

Klavye hızı makale yazma konusunda çok önemli. Bu işte yazdığınız kelimeye göre para kazandığınızdan dolayı, ne kadar hızlı yazabilirseniz o kadar çok para kazanırsınız. Genel olarak bir saat içerisinde 1,500 kelime yazabiliyor olmak (5-6 sayfa) yeterli olacaktır. Klavye hızınız, bu şekilde yazım yapmaya müsait değilse, mutlaka kısa süreli de olsa bir eğitim almak gerekiyor. En önemlisi 10 parmak klavye öğrenmelisiniz.

Website İçeriklerinin Dilini Öğrenmeniz Gerek

Web site içeriklerinin belirli bir kalıp dili vardır. Bu dille yazabiliyor olmanız gerekir. Günlük yazar gibi, ya da biriyle sohbet ediyormuşçasına yazılan içerikler kesinlikle istenmeyen içeriklerdir. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için çok fazla website içeriği okumuş olmanız ve bu alanda az da olsa bir bilgi birikimi yapmış olmanız gerekiyor.

Kültür ve Deneyim

Makale yazarak para kazanmak için en az bir tane de olsa hobi veya ilgi alanı olmalı ve bu alanı çok yakından tanımalısınız. Örneğin ekonomi alanına ilgiliyseniz, hiçbir kaynak kullanmadan yazabilecek kadar bilgili olmanız şarttır. Spor alanına ilgiliyseniz, yine fazla kaynak kullanmadan yazabiliyor olmanız gerekir. Tüm bunlara ek olarak, makale içerisinde kendi dilinizi ve düşünceleriniz olabileceğinden dolayı, okuyucunun ilgisini çekmesi veya okunabilirlik seviyesinin yeterli düzeyde olması için iyi bir kültür seviyesi de gerekiyor.

Nerede Yazabilirim?

Makale yazarak para kazanmak için pek çok platform bulunuyor. Bu platformlardan biri de forumlardır, ancak forumlara üyelik işlemi genelde davetiye usulüyle yapıldığından bu konu hakkında pek bir şey söylemeyeceğim. İkinci olarak makale satabileceğiniz ve sipariş alabileceğiniz çeşitli platformlar var. Bu platformlarda satış yaparak veya özel sipariş alarak para kazanabiliyorsunuz. İnternette ufak bir araştırma ile makale satış siteleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ben birkaç tanesini aşağıya bırakacağım.

 • İyimakale.com
 • İçerikler.com
 • İçerik.net
 • İçerikbulutu.com

Yukarıdaki siteler aktif bir şekilde makale yazarı aramaktadır. Bu sitelere kaydolarak makale yazmaya başlayabilirsiniz.

Ne Kadar Kazanabilirim?

Makale yazarak para kazanmak, standart bir işe göre ortalama kazançları ihtiva eder. Bu işten elde edebileceğiniz gelir, bu işe olan yatkınlığınıza, deneyiminize ve tecrübenize göre değişebilir. En alt seviyede makale yazarlığı yapan kişiler, bir yıllık deneyimle günde 5-6 saat çalışarak 1500 lira civarında bir para kazanabilirler. Biraz orta seviye olan yazarlar günde 5-6 saat çalışarak ayda 2000 lira civarı gelir elde edebilirler. En üst seviye yazarlar ise, günde 5-6 saat çalışarak 3000-3500 lira civarında para kazanabilirler.

 Makale Yazmak İçin Nasıl Bir Eğitim Almalıyım?

Makale yazabiliyor olmak için, ortalama 3-4 haftalık bir eğitim almanız yeterli olacaktır. Bu eğitimde yazım teknikleri, seo kuralları, akıcılık, bilgiyi doğru aktarabilme teknikleri gibi şeyler öğreneceksiniz. Bu eğitimleri aldıktan sonra makale yazmaya hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz. İlk başlarda düşük fiyatlı yerlerde işe başlarsınız ve zamanla kendinizi geliştirdikçe daha fazla para alabileceğiniz yerlerden davetiye alabilir ve bu şekilde kazandığınız parayı artırabilirsiniz. Unutmayın ki, her şeyden en önce gelen şey içeriklerin kalitesidir. 100 kelimelik bir standart makale 1,50 TL gibi bir fiyattan ücretlendirilir. Tecrübeli yazarlar zamanla fiyatlarını artırarak 100 kelimelik bir içerik için 2-3-4-5 TL gibi artan fiyatlarla çalışabilirler.

 Favoriler (0)

Yorum

 • Kullanıcı adı (Gerekli)
 • Mail (Gerekli)
 • URL

Wordpress Temalar ve Eklentiler

Wordpress TemalarWordpress Eklentiler