Bilgisayarınızda Olması Gereken Ücretsiz Yazılımlar

Hızla büyüyen insan yaşantısı içerisinde ihtiyacımız olan materyal de artmaktadır. Bilgisayarınızda olması gereken ücretsiz yazılımları öğrenerek süratle dönüşmekte olan çağımıza ayak uydurabilirsiniz.

post loading

Bilgisayar sistemleri ne yazık ki tüm sistem araçlarıyla birlikte kullanıcıların karşısına gelmez. Bilgisayar kullanıcıları aldıkları bilgisayarlara, format attıkları bilgisayarlara kendi ihtiyaçları dolayısında çeşitli yazılımları edinmek durumundadır. Peki ya ihtiyacına yönelik yazılımları nasıl öğrenecek? Yazımızla birlikte en iyi ücretsiz yazılımları öğrenmiş olacaksınız.

 

Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar

Format sonrası programları öğrenerek hızlı bir şekilde stabil bir bilgisayar elde edebileceksiniz.

1- Advanced SystemCare

Bilgisayarlar için en iyi yazılımlar diye bir liste yapıyorsak ilk sıraya şüphesiz Advanced SystemCare gelecektir. İçerisinde topladığı onlarca farklı görevdeki aracın tek bir elden basit ve hızlı arayüzle kullanılabiliyor olması büyük bir nimet.

Bu araçlar arasında derin dosya temizleme, bozuk diskleri tamir ve birleştirme, açılış hızını arttırma, tarayıcı koruma, anasayfa koruyucu gibi başlıklar yer almaktadır.

2- WinRAR

Bilmeyen pek olmasa da genellikle bilgisayara kurulması unutulduğu için ileri de kuracağınız yazılımlarda büyük problemlerle karşı karşıya kalarak vakit kaybına uğramanıza sebebiyet verebilir.

Veriler dünyasında olabildiğince alan tasarrufla hızlanabileceğimizi düşündüğümüzde, WinRAR gibi popüler bir sıkıştırma yazılımı tüm ihtiyaçlarımızı minimal düzeye getirerek optimize edebilecektir.

3- AntiVirüs Yazılımı

Bilgisayarlar sistemleri için çağımızda olmazsa olmaz yazılım çeşidi, antivirüs yazılımlarıdır. Güvenlik kavramı gittikçe daha ciddi bir önem arz etmektedir. İndirdiğiniz dosyalardan, açtığınız internet sayfalarına kadar her bir adımınızı güvenle atabilmek için güçlü bir antivirüs programına ihtiyacınız bulunmaktadır.

En iyi antivirüs yazılımları: Avast, Norton360, McAfee, Bitdefender, Kaspersky

post loading

4- Tarayıcı Seçimi

Mutlaka aklınızda bir tarayıcı yüklemek vardır ama asıl mevzu, en iyi tarayıcı hangisidir? Sorusunda saklı.

Mozilla Firefox: Sık sık yaptığı güncellemeleriyle tanınan Firefox, RAM konusunda Chrome’a kıyasla daha tutumlu davranıyor. Özellikle yazılım geliştiricileri ve gizlilik hassasiyeti olanlar için son zamanlarda gözde tarayıcı olmayı başarmış durumda.

Google Chrome: HTTPS hassasiyeti ile bilinen Chrome, optimize tarayıcısıyla hızlı olmasına karşın yüksek RAM tüketimiyle kullanıcılarını üzmesiyle biliniyor.

Opera: Reklam engelleme araçlarıyla hazırlanmış Opera, seyahat konforuna düşkünler için özel sadelikle hazırlanmış durumdadır.

Tor Browser: İnternet dünyasında anonim kalmanın anahtarlarından birisi de şüphesiz Tor Browser’dır. Her geçen gün internet engellerinin arttığı İran, Suudi Arabistan, Çin ve ülkemizde güvenli ve gizli kalmak istiyorsanız tam size göre bir tarayıcı olduğunu söyleyebiliriz.

 

5- Oynatıcı (mediaplayer)

Mediaplayer açısından işletim sistemlerinizde önyüklü olarak gelen oynatıcılar genellikle kayda değer bir performans sunmamaktadır. Sık sık film, dizi ve ders izleyen birisiyseniz gelişmiş ve kullanışlı bir mediaplayera mutlaka ihtiyaç duyacaksınızdır.

K-Lite Codec Pack: Bu yazılımı sisteminize mutlaka indirip kurmanızı öneririz. İçerisinde bulundurduğu codec paketiyle piyasada mevcut tüm videoları çözebilecek yapıyı sisteminize katmaktadır.

GOM Player: Yine güçlü codec paketine sahip player türlerinden olan GOM Player, geniş arayüzü ile seyir keyfinize arttıracak geliştirmeleri de içerisinde barındırmaktadır.

6- Torrent

p2p algoritmasını esas alarak çalışan Torrent, internet dünyasında istediğiniz her türlü veriyi ve yazılımı istediğiniz zaman indirebileceğiniz esasıyla çalışır.

Sisteminiz için ihtiyaç duyduğunuz her türlü dosyayı internetten rahatlıkla indirebileceğiniz Torrent yazılımları, her bilgisayarda bulunulması gereken bir nimet.

 

 

 Favoriler (0)

Yorum 1

  • Kullanıcı adı (Gerekli)
  • Mail (Gerekli)
  • URL
  1. #1
    avatar

    Çoğunu kullanıyordum ama yeni ogrendiklerim de var. Paylaşım icin size tsk ederim. Teknoloji bilgileri çok sağlam. Takibe devam

    Teknomanyak3 Ay ÖnceTurkeyChrome Cevapla

Wordpress Temalar ve Eklentiler

Wordpress TemalarWordpress Eklentiler